Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Danimarka Tërhiqet Nga Tre Projekte Të Nato-S Për Shkak Të Shkurtimeve Të Buxhetit Të Mbrojtjes
English

Danimarka Tërhiqet Nga Tre Projekte Të Nato-S Për Shkak Të Shkurtimeve Të Buxhetit Të Mbrojtjes

KOPENHAGË, 22 qershor /ATSH-AFP/ - Danimarka vendosi sot të tërhiqet nga tre projekte të NATO-s duke përfshirë dhe programin e Aleanca Tokësore e Mbikëqyrjes (AGS) për shkak të shkurtimeve në buxhetin e mbrojtjes, pavarësisht kërkesave të sekretarit të përgjithshëm të Aleancës Atlantike. "Ne kemi vendosur me partitë në Parlament të tërhiqemi sepse kemi prioritete të tjera'', deklaroi për gazetarët ministri danez i Mbrojtjes, Gitte Lillelund Bech. Sekretari i përgjithshëm i Aleancës, ish-kryeministri Anders Fogh Rasmussen, paralajmëroi dje në Bruksel shtetet anëtare për të kuptuar pretekstin e krizës ekonomike dhe për të hequr dorë nga detyrimet e tyre në Aleancën Atlantike. Ai nënvizoi në të përditshmen ''Politiken'' që ky program do të ndihmojë trupat tokësorë të gjejnë bomba të fshehura buzë rrugëve si në Afganistan ku si pasojë kanë humbur jetën shumë trupa daneze të vendosur në këtë vend./ /ec/ a.jor.
KOMENTE