Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Greqi - Qeveria Jep Miratimin Përfundimtar Për Projektreformën E Pensioneve
English

Greqi - Qeveria Jep Miratimin Përfundimtar Për Projektreformën E Pensioneve

ATHINË, 25 qershor /ATSH-AFP/ - Qeveria greke dha sot miratimin përfundimtar për projektreformën e pensioneve, të kundërshtuar nga sindikatat dhe që pritet ende të marrë të votohet në parlament, njoftoi AFP-në një burim qeveritar. Ministri i Punës, Andreas Loverdos, pritet të përcaktojë gjatë një konference shtypi në mbrëmje, reformën që parashikon në vija të përgjithshme ta përgjithësojë moshën e ligjshme të daljes në pension, 65 vjeç dhe parashikon ulje të pensioneve. Projektreforma mori miratimin përfundimtar sot në mbledhjen e këshillit të ministrave. Qeveria socialiste greke është angazhuar në këto masa në kuadrin e marrëveshjes që ka arritur në fillim të majit me zonën euro dhe me Fondin Monetar Ndërkombëtar në këmbim të ndihmës financiare të premtuar prej tyre. Sindikatat greke, të cilat e konsiderojnë këtë reformë si një "shkatërrim" të sistemit të pensioneve kanë bërë thirrje për një grevë të përgjithshme ditën e martë më datë 29, e pesta që prej fillimit të vitit. /I.Pu.
KOMENTE