English

Axhenda Ndërkombëtare 3 Korrik 2010

------------------------------------------------------------------ NGJARJE KRYESORE ------------------------------ JOHANESBURG/LE CAP - Përfundon çerekfinalja e Kampionatit Botëror të Futbollit 2010 me ndeshjet Argjentinë - Gjermani dhe Paraguaji - Spanjë. TË TJERA --------------- BISHKEK - Ceremonia e betimit të Rosa Otounbaievas si presidente e Kirgistanit pas miratimit të Kushtetutës me anë të referndumit. KABUL - Paraqitet për herë të parë në publik e gjeneralit amerikan, David Petraeus, komandanti i ri i forcave ndërkombëtare në Afganistan. KRAKOV - Shefja e diplomacisë amerikane, Hillary Clinton mbërriti sot në Krakovi, në jug të Polonisë ku do të mbajë një fjalim duke konfirmuar angazhimin e administratës Obama në mbështetje të demokracisë në botë. LE CAP - Mbërritur për të mbështetur ekipin e saj kundër Argjentinës, kancelarja gjermane Angela Merkel takohet me presidentin, Jacob Zuma. KONAKRY - Zhvillime pas shpalljes së rezultateve paraprake nga turi i parë i zgjedhjeve presidenciale. VARSHAVË - Polonia përgatitet për turin e dytë të zgjedhjeve presidenciale. SANTA MARIA - Samit i shefave të shteteve të Komunitetit ekonomik të shteteve të Afrikës Perëndimore dhe Brazilit./ /ec/ a.jor.
KOMENTE