English

Pasqyra E Shtypit Te Kosoves

PRISHTINË, 12 Korrik /ATSH-B.Jashari/.- Më poshtë vijojnë titujt kryesorë të gazetave të Kosovës të ditës së sotme: "Koha Ditore" - KOSOVA KA KAPACITETE PËR VENDOSJEN E NJËSIVE SPECIALE NË VERI - Përderisa deputeti Rrustam Mustafa mendon se "Kosova ka kapacitete që të dërgojë njesite speciale në veri të vendit dhe se "EULEX-i është i ndërtuar që të verë rend dhe ligj në vendin tonë", analisti i çështjeve të sigurisë, Ramadan Qehaja, konsideron se veriu i Kosovës "duhet të mbrohet nga ndarja me mjete politike dhe policore". Liderë nga Lugina e Preshevës ia rikujtojnë Serbisë forcat e saj të shumta policore të vendosura në këtë rajon. Tituj të tjerë: -BE: Ndarja e Kosovës s'është në rend të ditës -Rexhepi: Të mos ndahet Kosova, por Serbia -Rehatimi i Ballkanit -Skendraj dhe Prizreni përfituesit e mëdhenj të buxhetit -Spanja kampione -"Mishërimi i 'Vetëvendosjes" me protestën -AKR: Kosova s'ka vizion për zhvillim ekonomik Foto lajmi: Përderisa rrugët e Kosovës duken të zbrazëta nga vapa që ka marrë hov në këtë fillim të korrikut, plazhet e Shqipërisë, si ky i Durrësit, janë vërshuar nga pushuesit. Hapja e autostradës e ka kthyer bregdetin shqiptar si cak të domosdoshëm pushimi për kosovarët, qoftë vetëm për fundjavë, qoftë për pushime më të gjata "Bota Sot" DERI KUR MË KËSHTU, "BOLL MA" ME UNMIK-un! - Pse po lejohet përfaqësimi i Zanierit në samitet ndërkombëtare? Tituj të tjerë: -Rexhepi porosit Tadiçin, mos u përziej në punët e Kosovës - Policia e Kosovës do t'i arrestojë kriminelët -Veriu aty ku nuk sundon ligji e drejtësia -Integriteti territorial i Kosovës është i shenjtë - Editoriali -PSHDK-ja është parti shqiptare me vlera evropiane "Express" THAÇI E DJUKANOVIC DREKË NË BUDVË - Kryeministri Hashim Thaçi dhe Kryeministri Milo Djukanovic kanë pasur një drekë të përbashkët, të dielën, në Budvë. Ata diskutuan për raportet bilaterale, bashkëpunimin rajonal, si dhe për demarkacionin e vijës kufitare mes dy shteteve. Dreka u shtrua, një ditë pas vizitës së Ptresidentit Boris Tadic në Mal të Zi. (Milo Gjukanoviq) Tituj të tjerë: -Ndryshimet e radhës - Pas Ministrave dhe Zëvendësministrave, Qeveria do t'i ndërrojë edhe Sekretarët Permanentë. -Hetimet në Polici -Shteti i suksesshëm dhe respekti për Tony Blairin -Bota është e tyre - Furia e Kuqe nuk u ndal derisa ngriti Trofeun. "Zëri" KQZ SHKEL LIGJIN - Edhe dhjetë muaj pas zgjedhjeve të 17 nëntorit 2009, KQZ nuk ka shpallur tenderin për auditimin e partive politike Tituj të tjerë: -Obama: Të arrestohet Mlladiqi -Thaçi e Gjukanoviq takohen në Budvë -Spanja, kampione e botës -Kujt t'i besohet - Qeveria e Kosovës deklaron se rritja ekonomike për këtë vit do të jetë 6%, ndërsa për FMN 4.3 % -Bosnja përkujton masakrën e Srebrenicës "Lajm" SPANJA KAMPIONE Tituj të tjerë: DioGuardi: Shqiptarët, shpëtimtarë të hebrenjve -Republika e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë i forcojnë lidhjet në fushën e energjisë - "Autostradë" energjetike -Deputetët e pavarur ankohen se kanë pak ndikim në vendimmarrje - Të zhurmshëm -Ministria e Arsimit parasheh futjen e gjuhës serbe si gjuhë alternative në plan-programet mësimore - Ende herët për serbishten "Infopress" JAVË E SUKSESSHME PËR KOSOVËN - Analistët i vlerësojnë pozitivisht zhvillimet politike ndërkombëtare për Kosovën Tituj të tjerë: -PD mbështet Rexhepin -Ndarja s'është në agjendën e BE-së -Spanja në histori, kampione e botës -Opinioni i GJND-së pritet me optimizëm -Më pak krime të rënda "Tribuna shqiptare" BE MË UNIKE PAS GJND-së - Intervistë me deputetin solloven Jelko Kacin Tituj të tjerë: -Tiranë - LSI e kënaqur me koalicionin - Lëvizja Socialiste për Integrim e vlerëson bashkëqeverisjen e deritashme me Partinë Demokratike -Prishtinë - Fitzgerald të martën në Kosovë -Shkup - PDSH jashtë parlamentit -Kosova në sytë e amerikanëve - Kudo ndërtohet -Tension dhe qetësi! - Autoritetet ndërkombëtare në Kosovë thonë se tash gjendja në veri është e qetë. "Epoka e Re" KOHA PËR SPECIALËT - Përfaqësues të partive politike opozitare dhe ekspertë të sigurisë i kanë dhënë mbështetje ministrit Bajram Rexhepi për dërgimin e njësiteve speciale të Policisë së Kosovës në veri Tituj të tjerë: -Sejdu u drejtohet deputetëve -Masakra që tronditi botën -Zgjerohen horizontet e dijes -EULEX-i ia liron objektin Ministrisë së FSK-së? -Spanja kampione e botës "Kosova Sot" INTELIGJENCA, 1 MILION EURO MË PAK - Agjencia Kosovare e Inteligjencës në skanerin e Komisionit Parlamentar Tituj të tjerë: -Editoriali - Bisedime, por jo për status -BE: Ndarja nuk është në rend dite -Tregtia me diplomat universitare mund të eksportohet në Kosovë -Antikorrupsioni dërgon 43 lëndë në Gjykatë -Iniesta "shkruan" historinë e Spanjës /a.ke/
KOMENTE