English

Sport: Gjermani - Bayern Me I Vleresuar Nga Futbollistet Gjermane

TIRANE, 13 Korrik/ATSH-AFP/. - Bayern Munich ka fituar te marten te gjitha trofete individuale nga Shoqata Gjermane e Lojtareve Profesioniste (VDV). Mesfushori holandez, Arjen Robben, eshte zgjedhur lojtari me i mire i sezonit me më shume se 72% te votave nga lojtaret e kampionatit gjerman, duke qene para shokut te tij te ekipit, Bastian Schweinsteiger (6,2%). Çmimin e lojtarit me te mire te ri e mori sulmuesi Thomas Müller, i cili u zgjodh shenuesi me i mire dhe lojtari me i mire i ri i Kupes se Botes 2010 ne Afriken e Jugut. Ai mori me shume se 73% te votave. Per trajnere, holandezi i Bayern, Louis van Gaal, fitoi me 38,8% te votave, kundrejt 38,3% te gjermanit Felix Magath, trajnerit te Schalke 04, ndjekesi i Bayern ne sezonin e fundit. Te gjithe futbollistet e Bundesliges, te divizionit te dyte e te trete, si dhe te liges rajonale, moren pjese ne votim. /a.ke/
KOMENTE