Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Athinë: Ekzekutohet me breshëri plumbash gazetari, dyshohet sulm terrorist
English

Athinë: Ekzekutohet me breshëri plumbash gazetari, dyshohet sulm terrorist

Athinë, 19 korrik 2010, NOA – Është vrarë në Athinë këtë mëngjes para shtëpisë së tij nga njerëz të panjohur gazetari Sokrati Giolas, drejtor i radiostacionit "Thema 9,89 “. Policia nuk përjashton asnjë pistë, duke përfshirë edhe një aksion terrorist apo mafioz.

Sipas dëshmitarit të parë, një person i ka rënë citofonit të vendbanimit të viktimës në orët e para të mëngjesit dhe i ka kërkuar atij të zbresë, ku e prisnin disa persona që e kanë qëlluar me breshëri plumbash.

Sipas dëshmitarëve okularë, vrasësit kishin veshur uniforma, ndoshta të policisë lokale, dhe kanë qenë të paktën tre. Një prej tyre i ka rënë citofonit për të thirrur viktimën se makina e tij ishte duke u vjedhur. Pasi ka dalë në rrugë, Giolias u vra me shumë të shtëna pistolete të kalibrit 9- të. Vrasësit janë larguar me një makinë Honda Civic, e gjetur më pas e djegur jo shumë larg nga vendi i krimit dhe që rezultoi e vjedhur.

Në momentin e ngjarjes në shtëpinë e gazetarit ndodhej gruaja dhe djali i tij të cilët kanë mbetur të shokuar. Policia nuk përjashton asnjë lloj piste për këtë krim, por duket se më e favorizuar është pista terroriste apo mafioze.

Disa organizata anarko –rebele kanë kërcënuar në të kaluarën për të vrarë gazetarin, si bashkëpunëtorë “të pushtetit kapitalist".

a.e./NOA

KOMENTE