Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Balotazhi në Partesh, fiton kandidati Cvetkoviç
English

Balotazhi në Partesh, fiton kandidati Cvetkoviç

Partesh, 19 Korrik, NOA - Kandidati Nenad Cvetkoviç, nga Nisma qytetare “Zaviçaj”, ka fituar raundin e dytë të zgjedhjeve për kryetar të komunës në Partesh, zhvilluar ditën e djeshme.

Lajmi u konfirmua nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Kosovës dhe organizatat joqeveritare, sipas të cilave, Cvetkocviç fitoi gjithsej 58 përqind të votave, ndryshe nga rivali i tij, Todor Mirkoviç, nga Lista unike serbe, i cili ka fituar 42 përqind të tyre.

Ndërsa thuhet se në këtë raund të dytë zgjedhor, pjesëmarrja e elektoratit në zgjedhje ishte në nivelin prej 55 përqind.

Komuna e Parteshit është formuar në bazë të planit për decentralizimin të ish-emisarit të Kombeve të Bashkuara, Marti Ahtisari dhe me zgjedhjet brenda saj, në këtë komunë përfundon krijimi i komunave të reja serbe.

Sipas të dhënave statistikore, në këtë komunë kanë të drejtë vote 3.508 qytetarë.

n.e/NOA

KOMENTE