Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Mediu: Buxheti Per Mjedisin Synon Te Ndertoje Politika Te Qendrueshme
English

Mediu: Buxheti Per Mjedisin Synon Te Ndertoje Politika Te Qendrueshme

-Deklaron ne seancën e Kuvendit, ministri i Mjedisit, Fatmir Mediu- TIRANE, 19 Korrik /ATSH-E.Xhajanka/- Ministri i Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit të Ujrave, Fatmir Mediu, tha sot në seancën e posacme të Kuvendit, ku po diskutohet mbi ndryshimet në buxhetin e vitit 2010, se "buxheti për mjedisin synon të ndërtojë një politikë të drejtë të menaxhimit për zhvillimin e qëndrueshëm të sektorit mjedisor në vendin tonë". Mediu solli në vëmendje të deputetëve rëndësinë e trajtimit të problemeve, me të cilat ndeshet mjedisi sot. "Problemet e mjedisit janë probleme të çdo shqiptari ndaj, duke mos dashur të kishte ndarje partiake, jam i hapur për për cdo sygjerim që i shërben përmirësimit të mjedisit", tha ai. Duke u ndalur në ndryshimet e parashikuara nga qeveria në buxhetin e vitit 2010, Mediu vlerësoi se "politikat fiskale të ndërmarra nga qeveria e kanë kthyer Shqipërinë në një ndër vendet me barrën fiskale më të lehtësuar për zhvillimin e biznesit jo vetëm në rajon por dhe më gjerë". Në këtë kuadër vijoi ai, dhe rishikimi i buxhetit që diskutojmë sot, ku parashikohet të shkurtohen shpenzimet synon të ruajë një bilanc të qartë të të ardhurave dhe shpenzimeve. "Nevoja për këto ndryshime, arsyet që e nxitën qeverinë dhe synimet, që kerkon të realizojë ajo, kondicionohen nga një sërë zhvillimesh në tregjet globale, në tregjet e ekonomise rajonale, të cilat detyrojnë ndërmarrjen e një sërë masash emergjente dhe ne drejtimin e duhur", tha ministri Mediu./n.m/
KOMENTE