Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Presidenti egjiptian Mubarak, po vdes nga kanceri?!
English

Presidenti egjiptian Mubarak, po vdes nga kanceri?!

Kajro, 19 korrik, NOA - Presidenti egjiptian Hosni Mubarak po vdes dhe administrata e SHBA-së, është ndjekur nga afër kalimin e ardhshëm politike në një vend që për dekada ka qenë një spirancë e stabilitetit në Lindjen e Mesme dhe aleat kyç i Uashingtonit.

Kjo është ajo që shkruan sot “Uashington Times”, duke cituar burimet perëndimore të SHBA dhe të shërbimit të fshehtë. Ndërkaq, bëhet me dijen se dje Mubarak u takua me presidentin palestinez Mahmud Abaz, kryeministrin e Izraelit Benjamin Netanyahu si dhe të dërguarin amerikan, George Mitchell.

“Megjithatë, - shkruan UT, - udhëheqësi egjiptian 82-vjeçar po vdes nga kanceri në stomak dhe kanceri pankreatik”.

Ndërs një zyrtar i Agjencisë Qendrore të Zbulimit i tha gazetës amerikane se vdekja e tij mund të ndodhë para zgjedhjeve presidenciale të planifikuara për në shtator në Egjipt.

Më parë, gjatë këtij muaji ka qenë shtypi izraelit dhe ai arab që raportoi se një pacient Mubarak kurohej në Francë, por kjo u mohua nga një zëdhënës i qeverisë në Kajro.

Ndërsa në fund të marsit, udhëheqësi egjiptian u dërgua në Gjermani t'i nënshtrohej një operacioni të fshikëzës, duke e lënë drejtimin e vendit për rreth gjashtë javë.

Javën e kaluar, gazeta libanez-Safir Siç njoftoi se një udhëtim të re në Gjermani që të "Presidenti Mubarak ka qenë në krye Egjiptit për 30 vjet dhe vdekja e tij ka për të qenë fatale për vendin, ndërsa Mohamed El Baradei është gati për të kandiduar për president", tha në lidhje me këtë një zyrtar i lartë i Departamentit Amerikan të Shtetit.

n.e/NOA

KOMENTE