Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Raporti: Rritja e temperaturave me 1 gradë C, do pakësonte me 5-10 % shirat
English

Raporti: Rritja e temperaturave me 1 gradë C, do pakësonte me 5-10 % shirat

Romë, 19 korrik, NOA – Nëse i nxehti i madh i këtyre ditëve bëhet normë, shkencëtarët pohojnë se pasojat e tij do të jenë shkatërruese në mbarë botën.

Një fakt të tillë ata e kanë konkluduar në një raport të posaçëm, i cili për herë të parë përcakton ndikimin e çdo shkalle të rritjes së temperaturave, duke gjetur për shembull faktin se shtimi me 1 gradë Celcius, do të shkaktonte 5-10 % me pak shi në të gjithë zonën e Mesdheut.

“Përgjegjës kryesor i rritjes së temperaturës mesatare në vitet e ardhshme do të jetë emetimi i dioksidit të karbonit dhe ai do të përcaktojë ndryshimet e klimës për vitet që do të vijnë, pasi kjo molekulë vazhdon në atmosferë për mijëvjeçarë”, thotë Susan Solomon, koordinator i raportit.

Në mesin e të dhënave bazë të nxjerra nga paneli, tregohet sesi rritja me 1 gradë e temperaturave do të shkaktojë edhe katastrofa si përmbytjet apo pasoja negative për bujqësinë, me një reduktim të të lashtave të mëdha si gruri dhe misri, 5 në 15% më shumë për çdo shkallë të rritjes.

Lumenjtë janë gjithashtu në rrezik, ku shumica e tyre në të gjithë botën, që nga Nili përshembull, do të zvogëlonin rrjedhjen e tyre deri në nivelet prej 5-10 % në SHBA dhe Evropën Jugore etj.

n.e/NOA

KOMENTE