Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Votohen shkurtimet në Buxhetin e vitit 2010, opozita nuk merr pjesë
English

Votohen shkurtimet në Buxhetin e vitit 2010, opozita nuk merr pjesë

Tiranë, 19 Korrik 2010 NOA – Pas plot 13 orësh debati të pandërprerë, është votuar para pak çastesh ndryshimi në buxhetin e shtetit të vitit në vazhdim, ku ndryshimet kryesore konsistojnë në uljen e shumave financiare për bashkinë e Tiranës.

Opozita kundërshtoi këto ndryshime që iu bënë buxhetit dhe bojkotoi pjesën e fundit të seancës plenare, atë të votimit të draftit.

Buxheti i ndryshuar ka marrë votat e 71 deputetëve në sallë. Votimi u mbështet nga deputetët e PD dhe të LSI duke arritur numrin 71, të mjaftueshëm për t’i hapur rrugë ekzekutimit të ndryshimeve financiare në buxhetin e shtetit 2010.

Në votim nuk pati asnjë votë kundër dhe asnjë abstenim.

Me votimin e sotëm, u ulën me 39 miliardë lekë të rinj shpenzimet e buxhetit të shtetit.

Opozita akuzoi se ka mungesë transparence në shifrat e dhëna dhe në shpërndarjen e shkurtimeve financiare.

Në seancën e sotme, ndër të rrallat maratonë, kanë munguar drejtuesit kryesorë të mazhorancës, si kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, kryeministri Sali Berisha, zëvendëskryeministri Ilir Meta etj.

Sakaq nuk u pa në lozha as kryetari i shtetit Bamir Topi kurse fjalën përmbyllesë në emër të grupit parlamentar socialist nuk e mbajti Gramoz Ruçi.

r.n/NOA

KOMENTE