English

Pasqyra E Shtypit Te Kosoves

PRISHTINË, 20 Korrik /ATSH-B.Jashari/.- Më poshtë vijojnë titujt kryesorë të gazetave të Kosovës të ditës së sotme: "Koha Ditore" VERDIKTI I DREJTË - PRO PAVARËSISË - Analizë: Argumentet që i kanë pasur përpara gjykatësit në GJND - Jo vetëm shtetet kryesore të fuqishme perëndimore si SHBA-ja, Franca, Gjermania dhe Britania e Madhe, por edhe shtetet me traditë shumëvjeçare në respektimin të së drejtës ndërkombëtare si Holanda, Finlanda, Zvicra, Austria, Luksemburgu etj. paraqitën argumentet në favor të pavarësië së Kosovës. Në anën tjetër ishin gurpi i vendeve si Irani, Libia, Venezuela, Rusia, Bolivia, por edhe Spanja, Rumania e Qiproja. Foto lajmi: Derisa e enjttja e kësaj jave do të shënojë fundin e procesit të shqyrtimit të ligjshmërisë së Deklaratës së Pavarësisë së Kosovës, para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, në Hagë, pritjet janë nga më të ndryshmet për peridhën pas opinionit të GJND-së. Derisa Kosova me miqtë e saj ndërkombëtarë shprehen të bindur se shpallja e opinionit do të hapë derën për shtimin e njohjeve të pavarësisë së Kosovës, Serbia me aleatët e saj punojnë për të kthyer orën mbrapshtë dhe për të rihapur çështjen e statusit të Kosovës Tituj të tjerë: -Mandati i EULEX-it nuk preket nga opinioni i GJND-së -Ban Ki Moon: Kosova është realitet -Krasniqi: Kontributi i diasporës nuk po vlerësohet -Haxha: Jam i pafajshëm, Bordi ka vendosur -Rezultatet nga varreza në Rashkë - në fund të korrikut -Mjekët shohin shenja përmirësimi tek dy fëmijët -AKP-ja shet pronat e Kosovës që gjenden në Serbi "Express" NXEHEN PARA GJND-së - Përfaqësuesit kosovarë dhe serbë kanë ashpërsuar fjalorin e tyre, dy ditë para se GJND ta thotë fjalën e vet për Kosovën. Të dy palët thonë se Gjykata do të jetë në anën e tyre. Qysh tash ata kanë nisur betejën për interpretimin e vendimit. Tituj të tjerë: -Alarmi i bukës - Sindikata e Bujqeve alarmon institucionet kosovare për mungesë të theksuar të miellit sivjet. Analizat e para tregojnë se do të mbulohen më pak se 30 për qind e nevojave të kosovarëve për miell. Bujqit thonë se kjo gjendje nuk mbahet mend t'i ketë ndodhur ndonjëherë bujqësisë në Kosovë. -Nuk mërziten nga Kramaric -Kryeministri kërkon ndihmë - Kryeministri Hashim Thaçi ka nisur vizitën e tij në Shtetet e Bashkuara. -Inspektorit i pëlqejnë paratë "Bota Sot" GRUPEVE KRIMINALE NË KOSOVË PO U NGUSHTOHET RRETHI! - Qeveria harton ligjin atimafi Tituj të tjerë: -Ardhmëria nuk mund të përcaktohet nga të huajt -Bastisjet e fundit, ia ulin vlerën PTK-së para privatizimit -Kërkojnë përshpejtimin e tenderit "Kosova e re" -Prishtina kundër statusit special për Mitrovicën -Ban, palët ta pranojnë verdiktin e GJND-së -Bat: Pavarësisht GJND-së, pritet valë e njohjeve të Kosovës "Zëri" AGIM VELIU NË EULEX - Ish-ministri i Arsimit thotë se ka qenë në EULEX si palë e dëmtuar në rastin Bllaca, burime të gazetës flasin për dyshime ndaj tij në disa raste Tituj të tjerë: -Haradinaj udhëton për në Hagë -Banka Botërore do të vazhdojë të përkrahë Kosovën -Përfundojnë bastisjet në PTK -Rezultatet për Rashkën në fund të korrikut -Njësitë Speciale, gati - Vendimi i GJND-së nuk do të prodhojë tensione në veri të Mitrovicës, thotë ministri Rexhepi -Editoriali - Haku i Hagës "Epoka e Re" FITIMTARI - Prapa Kelmendit qëndronte Ramshi - Nuk lejuam të politizohet OEK-u - Flet Safet Gërxhaliu, kryetar i Odës Ekonomike të Kosovës Tituj të tjerë: -Ban Ki Moon pret opinon pozitiv nga GJND-ja për Kosovën -Banka Botërore vazhdon mbështetjen për Kosovën -"Lojë" e rrezikshme e EULEX-it -Serbët kërkojnë njohjen e Kosovës - Lëvizje pozitive në Serbi. Një numër i konsiderueshëm i qytetarëve të Serbisë kanë filluar ta kuptojnë realitetin e ri të krijuar në Kosovë "Tribuna shqiptare" MOSTRANSPARENCA E KRYEMINISTRISË - Kushte të mira për shumë zyrtarë të shërbimit civil Tituj të tjerë: -Tiranë - Topalli lobon për Kosovën - Jozefina Topalli ka lobuar për njohjen e pavarësisë së Kosovës në Samitin Ndërkombëtar të Grave Kryeparlamentare. -Shkup - PDSH sërish sulmon BDI-në -Pavarësia e Kosovës është realitet -Vazhdim i përkrahjes -Uragan deklaratsh para GJND-së "Lajm" EKONOMIA, PARARENDËSE E INTEGRIMIT KOMBËTAR - Bashkëpunimi ndërshqiptar në fushën e ekonomisë dhe të energjetikës ka nisur të marrë formën e plotë të integrimeve Tituj të tjerë: -MPJ pa strategji, por optimiste - Përfaqësuesit e institucioneve dhe ekspertë ndërkombëtarë flasin për mendimin këshilldhënës të GJND-së -Kushtet ekonomike e sociale kanë ndikuar në rënien e lindshmërisë në Kosovë - Më pak fëmijë! -EULEX-i nuk do t'i dërgojë njësitet speciale në veri -Krasniqi: Kam menduar me zë! "Kosova Sot" PAVARËSIA NUK GJYKOHET ME LIGJ - "Pavarësia e Kosovës nuk është një diçka që kontrollohet nga ligji ndërkombëtar", por është "rrënjësisht një veprim politik, në të cilin shtetet veç e veç vendosin se a do ta njohin apo jo", shprehen zyrtarë amerikanë. Këshilli i ministrave të BE-së do të shqyrtojë mendimin e GJND-së dhe do të propozojë hapat që do të pasojnë më 26 korrik Tituj të tjerë: -Pas Gjirit Persik, a është Shqipëria toka e ardhshme e naftës? -Zyrtarët e Antikorrupsionit nuk i tregojnë xhepat -Editoriali - Duke pritur vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë "Infopress" KAPITULL I RI PAS GJND-së - Flet ministri i Punëve të Jashtme, Skender Hyseni Tituj të tjerë: -Uashingtoni zyrtar është shprehur se GJND-ja ose duhet të vendosë në favor të pavarësisë së Kosovës, ose duhet të jetë neutral në qëndrim -Pavarësia realitet - Ban Ki Moon ka deklaruar se pret një opinon pozitiv nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë për pavarësinë e Kosovës -Thaçi, takime në BB dhe FMN -EULEX-i nuk dërgon njësitë speciale në veri /a.ke/
KOMENTE