Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Poloni - Partia E Kaczynskit Nuk Përjashton Mundësinë E Një Krimi Për Aksidentin E Smolenskut
English

Poloni - Partia E Kaczynskit Nuk Përjashton Mundësinë E Një Krimi Për Aksidentin E Smolenskut

VARSHAVË, 20 korrik /ATSH-AFP/ - Partia konservatore polake e Jaroslaw Kaczynskit ngriti sot një grup hetimi parlamentar për sqarimin e shkaqeve të aksidentit ajror të avionit presidencial në Smolensk në Rusi, pa përjashtuar hipotezat e krimit apo të ndonjë sulmi terrorist. "Ne do të analizojmë çdo hipotezë, veçanërisht atë të sulmit terrorist me natyrë kriminale'', deklaroi për shtypin, Antoni Macierewicz, një deputet radikal nacionalist i partisë ''Ligj dhe Drejtësi'' (PIS), që do të drejtojë grupin e punës. Avioni ''Tupolev 154'' që transportonte më 10 prill presidentin, Lech Kaczynski dhe zyrtarë të tjerë polakë u rrëzua në Smolensk duke vrarë të paktën 96 persona. Macierewicz, ish-ministër i ngarkuar për shërbimet speciale në qeverinë e Jaroslaw Kaczynski, vëllai binjak i ish-presidentit, përdori shprehjen ''krimi në Smolensk". Ai shtoi se do ta zhvillonte edhe më vonë këtë tezë kur grupi i tij të ketë përfunduar punimet. Rreth 100 deputetë dhe senatorë të PIS morën pjesë në takimin e grupit. Partia Liberale (PO) në pushtet si dhe opozita socialdemokrate bojkotuan iniciativën e konservatorëve./ /ec/ a.jor.
KOMENTE