Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Shba I Kërkon Evropës Të Mbështesë Mendimin Konsultativ Të Gjnd-Së Për Pavarësinë E Kosovës
English

Shba I Kërkon Evropës Të Mbështesë Mendimin Konsultativ Të Gjnd-Së Për Pavarësinë E Kosovës

S UASHINGTON, 22 korrik /ATSH-AFP/ - Shtetet e Bashkuara të Amerikës përshëndetën sot mendimin konsultativ të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, që thekson se deklarata e pavarësisë së Kosovës nuk ka shkelur të drejtën ndërkombëtare dhe u bëri thirrje vendeve evropiane të mbështesin vendimin e gjykatës. "Mendimi i GJND-së shpreh ligjshmërinë e deklaratës për pavarësinë e Kosovës. Ne e mbështesim këtë vendim", deklaroi zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Philip Crowley. "Ka ardhur çasti për Evropën të bashkohet për një të ardhme të përbashkët", shtoi ai. Pak më parë, GJND-ja u shpreh se deklarata për pavarësinë e Kosovës nuk ka shkelur të drejtën ndërkombëtare, në një mendim konsultativ për ligjshmërinë e kësaj deklarate. Serbia nuk e njeh shpalljen e pavarësisë së Kosovës. Gjashtëdhjetë e nëntë vende, ndër të cilat Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe 22 nga 27 vende të Bashkimit Evropian, e kanë njohur deri tani pavarësinë e Kosovës. /I.Pu. a.jor.
KOMENTE