Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Bruksel - Rasmussen: Vendimi I Gjnd-Së Nuk Ndikon Mbi Mandatin E Nato-S Në Kosovë
English

Bruksel - Rasmussen: Vendimi I Gjnd-Së Nuk Ndikon Mbi Mandatin E Nato-S Në Kosovë

Ë BRUKSEL, 23 korrik /ATSH-MIA/ - Vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë se shpallja e pavarësisë së Kososvës nuk shkel të drejtën ndërkombëtare, nuk do ta ndryshojë rolin e forcave për siguri të NATO-s në rajon, deklaroi sekretari i përgjithshëm i Aleancës, Anders Fogh Rasmussen. NATO ka rreth 10 000 ushtarë në misionin e saj në Kosovë, KFOR. "Vendimi i GJND-së nuk ndikon mbi mandatin e KFOR-it, për shkak se misioni do të vazhdojë në mënyrë të paanshme për të plotësuar detyrimet për mbështetjen e paqes dhe mjedisit të sigurisë në gjithë Kosovën në dobi të të gjitha komuniteteve", theksoi Rasmussen./ a.jor.
KOMENTE