Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kinema - Sarajevë - Fillon Festivali Xvi Ndërkombëtar I Filmit
English

Kinema - Sarajevë - Fillon Festivali Xvi Ndërkombëtar I Filmit

SARAJEVË, 23 korrik /ATSH-MIA/ - Fillon sot në Sarajevë edicioni XVI i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit, që do të zgjasë deri më 31 korrik. Në festival do të paraqiten 201 filma, ndërsa nëntë nga ata do të konkurojnë për çmimin "Zemra e Sarajevës". Ky është viti i tretë që çmimin e sponsorizon Këshilli i Evropës, si pjesë e misionit të tij për popullarizimin e krijimtarisë dhe kulturës së Evropës. Pritet që festivalin ta shohin më shumë se 100 000 spektatorë, ndërsa shumica e filmave do të shfaqen nëpër kinema të hapura me 3 000 vende. I ftuari special i festivalit është aktori amerikan, Morgan Freeman. Festivali i Sarajevës është festivali më i madh i filmit në Ballkan dhe njëri nga më të mëdhenjtë në Evropë. Ai u themelua në vitin 1995./ a.jor.
KOMENTE