Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kuba - Raul Kastro Shkarkon Nga Detyra Një Figurë Historike Të Partisë Komuniste
English

Kuba - Raul Kastro Shkarkon Nga Detyra Një Figurë Historike Të Partisë Komuniste

HAVANA, 22 korrik /ATSH-AFP/ - Presidenti kubanez, Raul Castro shkarkoi dje Hose Ramon Balaguer, 78 vjeç dhe figurë historike e Partisë Komuniste, nga posti i ministrit të Shëndetësisë, një sektor emblematik i Revolucionit Kubanez, sipas një komunikate zyrtare. Qeveria e drejtuar nga Raul Castro vendosi të lirojë Balaguer nga funksionet e tij që ushtron që prej vitit 2004 dhe emëroi në postin e tij, Roberto Morales, ish-zëvendësministri aktual i Shëndetësisë, sipas një komunikate. Balaguer, me profesion mjek, ish-luftëtar i rebelimit që përmbysi regjimin e Fulgencio Batistas më 1959 dhe solli në pushtet Fidel Castro, vëllain e Raulit, është anëtar i Byrosë Politike të Partisë Komuniste të Kubës./ /ec/ a.jor.
KOMENTE