Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
PLL: Vendimi i Hagës, përfundim logjik i sakrificave
English

PLL: Vendimi i Hagës, përfundim logjik i sakrificave

Tiranë, 23 korrik 2010 NOA - Partia “Lëvizja e Legalitetit” përshëndeti sot vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për Kosovën dhe e konsideron atë një përfundim logjik të sakrificave, përpjekjeve, por edhe maturisë së popullit shqiptar të Kosovës për t’i shpëtuar gjenocidit serb dhe ndërtuar shtetin e ri.

Ne shpresojmë se një veprim i tillë që përligji edhe juridikisht aktin sublim të shpalljes së Pavarësisë Kosovës, krahas shtimit të njohjes ndërkombëtare për shtetin më të ri, do të shërbejë edhe si nxitje për institucionet e Kosovës që të ushtrojnë në mënyrë të plotë sovranitetin e tyre në të gjithë territorin e vendit.

Partia “Lëvizja e Legalitetit” tha se ndjen kënaqësi që koha po flet shqip dhe se padrejtësitë historike po ndreqen njëra pas tjetrës.

Është detyrë e klasës politike në të dyja anët e kufirit që të largohet nga kërkesat minimale dhe të bëhet promotore e aspiratës së popullit shqiptar për bashkim kombëtar, si zgjidhja më e natyrshme në raport me të drejtën historike dhe nevojën konkrete për vitalizmin e energjive që gëlojnë brenda kombit.

r.n/NOA

KOMENTE