Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Rumania abuzon me Kosovën: GJND e trajtoi shumë ngushtë çështjen e Kosovës
English

Rumania abuzon me Kosovën: GJND e trajtoi shumë ngushtë çështjen e Kosovës

Bukuresht, 23 korrik, NOA - Rumania nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës, pavarësisht vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, i cili mbështet shkëputjen e Kosovës nga Serbia, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Jashtme rumune.

“Ministria ripohon qëndrimin e saj, të shprehur vazhdimisht në vitet e fundit, se nuk do ta njohë Kosovën si shtet të pavarur”, thekson deklarata.

“Ne respektojmë ligjin ndërkombëtar dhe Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, por kjo e fundit e ka trajtuar ‘shumë ngushtë’ çështjen”, thuhet në deklaratë.

Bukureshti po ashtu u bëri thirrje Prishtinës dhe Beogradit “të rifillojnë dialogun për të gjetur një zgjidhje që korrespondon me interesat e të dyja palëve dhe që siguron stabilitet dhe të ardhme evropiane për rajonin”.

NOA

KOMENTE