Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Uestervelle: Kosova nuk krijon precedent
English

Uestervelle: Kosova nuk krijon precedent

Qipro, 23 korrik, NOA – Vendet që kanë rajone separatiste nuk mund t’i referohen më rastit të Kosovës pas vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë. Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Guido Uestervelle, tha se vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë sqaron se shpallja e pavarësisë së Kosovës ishte unike dhe nuk krijon precedent për rajonet separatiste në botë.

Ai i bëri këto komente në Nikozi të Qipros, ku po qëndron për vizitë zyrtare.

Shefi i diplomacisë gjermane tha se vendimi i GJND-së “nuk është vendim për shtetet apo rajonet e tjera të botës”.

Qiproja është një nga pesë shtetet e Bashkimit Evropian që nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës.

NOA

KOMENTE