Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Zvicër, zbulohet “vibratori” prehistorik - 12 centimetra i gjatë
English

Zvicër, zbulohet “vibratori” prehistorik - 12 centimetra i gjatë

Zvicër, 24 Korrik NOA/ Rid Bulku - Disa hulumtues kanë gjetur në një nga faqet më të rëndësishme arkeologjike në Suedi një objekt të pazakontë.

Bëhet fjalë për një “vibrator” rreth 12 centimetra i gjatë dhe dy i gjerë, që daton gjashtë mijë vjet më parë dhe është bërë falë eshtrave nga një bri i kafshëve.

Më kritikët flasin për një lodër seksi prehistorike, por arkeologët pengojnë entuziazmin e tyre: Kjo mund të jetë një simbol i thjeshtë e fertilitetit mashkullor. Lajmi është njoftuar nga një blog suedez, që menjëherë e ka zgjedhur atë si vibratorin e parë në histori.

Realisht, se për çfarë ka shërbyer ky objekt ende nuk është e qartë, por në të njëjtën kohë arkeologu dhe autori i faqes së internetit që ka përhapur këtë informacion, Martin Rundkvist ka pohuar se forma është e pagabueshme.

“Çdokush që ka qenë gjallë në atë kohë pranon ngjashmëri e saj me një organ gjenital mashkullor”, - shkruan eksperti.

Objekti u gjet në një nga faqet më të popullarizuara për arkeologët dhe kjo në sajë të objekteve që dalin nga brigjet e lumit Motala që datojnë me mijëra vjet më parë.

Para pak kohesh edhe ne Gjermani u zbulua nje vibrator antik.

r.b/NOA

KOMENTE