Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Emërohet kreu i ri i EULEX, Bu de Marnjak
English

Emërohet kreu i ri i EULEX, Bu de Marnjak

Prishtinë, 27 korrik, NOA – Kreu i ri i misionit të Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX) është emëruar Bu de Marnjak.

Vendimi u mor me rekomandimin e përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtëme dhe Sigurinë, Katerina Ashton.

Në këtë mënyrë, ai zë vendin e Iv de Kermabon, duke nisur detyrën në postin e ri që nga data 15 tetor 2010.

Ashton tha se shefi i ri i EULEX-it ka cilësitë e duhura drejtuese për të vënë në zbatim një operacion të madh të sundimit të ligjit në një mjedis kompleks.

Bu de Marnjak ka qenë komandant i forcave të NATO-s në Kosovë në periudhën 2007-2008.

n.e/NOA

KOMENTE