English

Pasqyra E Shtypit Shqiptar

TIRANË, 1 Gusht /ATSH/- Më poshtë vijojnë disa nga titujt kryesorë të shtypit për ditën e sotme, e dielë 1 Gusht 2010. Gazeta " Shqip" KUSHTETUESJA, PD BEN HAP PRAPA Sekretari i grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Eduard Halimi, që nisi sulmet ndaj Presidentit të Republikës Bamir Topi për zgjedhjen e kreut të ri të Kushtetueses, deklaron: Presim propozimet në shtator. Tituj të tjerë Trafiku i makinave, denohen blerësit Pushimet verore rikthejnë radhët e emigrantëve në kufi. Gazeta "Shqiptare" DEKLARATA E DIPLOMATIT /AMBASADORËT SHQIPTARË TRAJNOHEN NGA MOSKA Ambasadori ynë në Rusi, Sokol Gjoka konfirmon bashkëpunimin qeveritar.Përfaqësuesi shqiptar: Traditë e mirë, diplomatët e rinj mësojnë në MPJ-në ruse dhe shumë prej tyre tani janë ambasadorë. Tituj të tjerë Topalli kundër Topit:Zbatimi i Kushtetutës nuk është fakultativ. Nis gara për Magjistraturën, ja dokumentet që ju nevojiten. Gazeta "Rilindja Demokratike" BUXHETI 2010, 3 MILIARDE LEKE FONDI PER ISH-TE PERNDJEKURIT Ministria e Drejtësisë po verifikon 17 mijë dosje që kanë paraqitur dokumentacionin për përfitimin e kompensimit financiar. Tituj të tjerë; Zbardhet pasuria e deputetit të Ramës me mbi 8 milionë usd SHBA:Debat për zbulimin e informacioneve dhe gazetarinë Gazeta "55" PD, E GATSHME TE THERRASE PARLAMENTIN, POR PRESIDENTI RUAN ME VULLNET SITUATEN ANTIKUSHTETUESE Në emër të mazhorancës, deputeti Eduart Halimi ka ritheksuar dje gadishmërinë për të thirrur me urgjencë Kuvendin në seancë të jashtëzakonshme, sapo presidenti të propozojë emrin e ri të kryetazrit të Gjykatës Kushtetuese, por Bamir Topi po mban pozicionin e pandrshuar të situatës antikushtetuese, duke refuzuar të ushtrojë një kompetencë eksplicite që ia jep kushtetuta e vendit. Tituj të tjerë; LSI: Rinisja e protestave të opozitës shpreh mungesën e alternativave Buxheti 2011, me planifikim për rritje të re pagash e pensionesh. Gazeta "Panorama" MOSDEKRETIMI/"FALJET", PD INJOROI OFETEN E PRESIDENTIT Zbulohet arsyeja sepse Presidenti Topi nuk dekretoi ligjin e ndryshuar për faljet e të dënuarve. Në maj zyra juridike e Presidencës i kishte kërkuar Parlamentit që ligji të miratohej me konsensus nga të dy palët. Ligji është botuar më 26 korrik në Fletoren Zyrtare dhe hyn në fuqi më 10 gusht. Tituj të tjerë; Bello Rama të bëhet kryeministër jo nga Bashkia Matura, pas 10 shtatorit shpallen fituesit Gazeta "Shekulli" MATURA, SKEMA SI U ZBULUAN KOPJET MASH:Dyshimi për 634 maturantë dhe ndëshkimi me ulje pikësh për 200 të tjerë. Tituj të tjerë; Ushtarakët, si llogariten pensionet. Kukës, shembet masivi i kromit, vdes 35-vjecari. Gazeta "Koha Jonëi" BE: INTEGRIMI I BALLKANIT, MBYLLET NE VITIN 2014 Ministri i Jashtëm grek tha në Prishtinë se, të 27 vendet anëtare pajtohen që prespektiva e rajonit të Ballkanit është integrimi në BE. Greqia, krenare për iniciativën që deri në 2014, t;i japim një dinamizëm këti procesi. Tituj të tjerë; Vizita te mjeku, si përfitohet falas, kriteret për emigrantët Pagat e pensionet rriten më 2011./e.xh/
KOMENTE