Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Këshilli i Sigurimit, sot debat për Kosovën
English

Këshilli i Sigurimit, sot debat për Kosovën

Nju Jork, 3 Gusht, NOA - Pasi në datën 22 qershor, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë mori në shqyrtim çështjen e ligjshmërisë së pavarësisë së Kosovës, kërkuar kjo nga Serbia, sot një instancë tjetër e lartë ndërkombëtare do të debatojë rreth shtetit më të ri të botës.

Bëhet fjalë për Këshillin e Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, në të cilin do të diskutohet për raportin 3-mujor, që pritet të paraqitet nga shefi i misionit të OKB-së në Kosovë, Lamberto Zanier.

Ndërkaq, në këtë takim do të jenë të pranishëm edhe dy kryediplomatët respektivë, ai i Kosovës Skënder Hyseni dhe ai i Serbisë, Vuk Jeremiç.

Ndërsa, gjatë një takimi paraprak që zhvilloi me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki Mun, ministri Hyseni kërkoi zëvendësimin e rezolutës 1244.

Nga ana e saj, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë vendosi për ligjshmërinë e pavarësisë, duke u prononcuar se ajo nuk ka shkelur asnjë ligj ndërkombëtar.

n.e/NOA

KOMENTE