English

Kosovë, konfiskohen armë dhe bimë narkotike, arrestohet njëri prej të dyshuarve

Gjatë realizimit të një urdhër kontrolli në Skënderaj policia konfiskon bimë narkotike, rreth 300 fara të dyshuara si Cannabis Sattiva, mbi 300 gramë mariuanë, katër pushkë dhe katër revole.

Skënderaj, 5 gusht, NOA – Zyrtarët e policisë së qytetit Skënderaj në bashkëpunim me njësi të specializuara të policisë së Kosovës, sot në orët e para të mëngjesit, pas kontrollit në banesat dhe lokalet e dy personave t? dyshuar n? Skënderaj, kanë zbuluar bimë narkotike dhe armë.

Burime zyrtare të policisë së Kosovës thanë për agjencinë NOA se pas kontrollit policia ka sekuestruar nj? revole “Star” lancer, kal.22, me nj? karikator; nj? revole Colt Orih, kal. 22; dy pushk? gjuetie kal. 12 mm; nj? pushk? gjuetie kal 7.65 mm; nj? pushk? ajrore me snajper kal. 22 mm si dhe 58 fishekë kalibrash t? ndryshëm; nj? revole tip Sig Sauer, kal. 9 mm me tre karikatorë dhe 23 fishekë të po t? njëjtit kalibër; nj? revole tip Ëalther me nj? karikator kal 7.62 mm dhe 254 fishekë të tjerë kalibrash t? ndryshëm.

Por, gjatë kontrollit bëjnë të ditur burimet, u gjetën edhe disa rr?nj? substancash narkotike, të dyshuara si Cannabis Sattiva, të mbjella në kopshtin e njërit prej të arrestuarëve, si dhe disa rr?nj? tjera Cannabis Sattiva n? bodrumin e sht?pis? s? tij.

Ndërkaq policia sekuestroi edhe një pako me substanca narkotike të llojit mariuan?; dy qese me fara, që dyshohen të jenë farë e bimës Cannabis Sattiva, rreth 300 fara si dhe një qese me substanca narkotike të llojit heroinë.

Lidhur me këtë ngjarje policia ka arrestuar dy të dyshuar për posedim dhe prodhim t? paautorizuar t? substancave narkotike si dhe për mbajtje n? pronësi, kontroll, posedim dhe shfrytëzim t? paautorizuar t? armëve.

Njërit prej të ndaluarve i është caktuar masa e arrestit, kurse tjetri është liruar në procedurë të rregullt.

mit/NOA

KOMENTE