Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Rreth 17 mijë moldavë kanë marrë nënshtetësi rumune
English

Rreth 17 mijë moldavë kanë marrë nënshtetësi rumune

Bukuresht, 14 gusht NOA - Presidenti i Rumanisë Trajan Basesku tha se prej fillimit të këtij viti, rreth 17 mijë shtetas të Moldavisë e kanë marrë nënshtetësinë rumune.

Basesku e quajti këtë shpagim për “abuzimet” që datojnë nga kohët sovjetike, kur Moldavia u përfshi si republikë sovjetike, ndërsa Rumania mbeti shtet i pavarur, megjithëse ishte pjesë e bllokut komunist të Evropës Lindore.

Basesku tha se “humbja e nënshtetësisë nuk ishte zgjedhje e tyre personale”, dhe për këtë e fajësoi ish udhëheqësin sovjetik, Josif Stalin.

NOA/RFE

KOMENTE