Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Vdes ish presidenti i Italisë, Françesko Kosiga
English

Vdes ish presidenti i Italisë, Françesko Kosiga

Romë, 17 gusht, NOA – Ka vdekur sot në moshën 82 vjeçare Françesko Kosiga. Ish Presidenti i Italisë dhe ish-kryeministër, Kosiga është një prej politikanëve më të njohur italianë gjatë viteve të fundit.

Kosiga ka lindur më 26 korrik 1928 në Romë. Ai njihet si politikan, por karrierën e tij e ka nisur si avokat dhe pedagog në universitet. Ai është presidenti i tetë i Italisë dhe e mbajti këtë detyrë gjatë viteve 1985-1992.

Gjithashtu ka qenë ministër i brendshëm në qeverinë e Andreotit në 1976 dhe ka dhënë dorëheqjen pas vrasjes së Aldo Moros.

Nga 1979-1980 ka qenë kryetar i Këshillit të Ministrave dhe Presidenti i Senatit në nëntë sesione parlamentare

a.k/NOA

KOMENTE