English

Greqi: virusi Nili, bilanci 18 të vdekur

Greqi, 6 Shtator, NOA - Edhe tre njerëz të tjerë kanë vdekur në Greqi për shkak të virusit të Nilit transmetuar nga mushkonja, duke e çuar në 18 numrin e të vdekurve, megjithë fillimin e një fushate ajrore për dezinfektimin në rajonin e Veriut, me epiqendër Selanikun, ku dhe janë regjistruar shumica e rasteve, 177 raste të regjistruara; nga ku 33 persona janë shtruar në spital.

Lidhur me këtë virus nuk ka vaksinë, e vetmja mbrojtje është mos pickimi nga këto insekte.

a.e./NOA

KOMENTE