Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Boshnjakët në Sanxhak, kërkojnë mision ndërkombëtar
English

Boshnjakët në Sanxhak, kërkojnë mision ndërkombëtar

Novi Pazar, 7 shtator, NOA - Kuvendi Nacional Boshnjak (KNB) në Novi Pazar ka kërkuar nga Bashkimi Evropian dërgimin e një misioni vëzhgues në rajonin e Sanxhakut, i shqetësuar lidhur me diskriminimin e hapur dhe shkeljen e të drejtave të njeriut në baza etnike dhe fetare.

Në fakt, KNB i themeluar në fillim të muajit korrik është konsideruar si një trup ilegjitim nga ana e institucioneve qeveritare të Serbisë.

E megjithatë, në një letër drejtuar përfaqësueses së lartë të BE-së për politikë të Jashtme, Ketrin Eshton, ky organizëm ka apeluar për dërgimin e misionit ndërkombëtar në

Novi Pazar.

Reagimi i këtij trupi politik ka pasuar pas incidentit të ditës së shtunë, kur krerët fetarë dhe besimtarët mysliman u ndeshën me policinë në tentimin e tyre për të penguar ndërtimin e një kopshti fëmijësh në një lokacion të konsideruar si pronë e Bashkësisë Fetare Islame.

“Misioni i huaj të vëzhgojë situatën dhe të nxisë një dialog të mirëfilltë politik për zgjidhjen e problemeve në këtë krahinë të Serbisë të banuar me myslimanë dhe boshnjakë”, ka thënë Samir Tandir nga KNB.

n.e/NOA

KOMENTE