Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Hetim i përbashkët për krimin e organizuar, Prokurorja e Përgjithshme Ina Rama në takimin e Hagës
English

Hetim i përbashkët për krimin e organizuar, Prokurorja e Përgjithshme Ina Rama në takimin e Hagës

Hagë, 7 shtator, NOA – Zyra e shtypit në Prokurorisë së Përgjithshme ka bërë me dije se Prokurorja e Përgjithshme, Ina Rama po merr pjesë në takimin vjetor të Shoqatës Ndërkombëtare të Prokurorëve që po organizohet në Hagë, mbi temën e bashkëpunimit ndërkombëtar kundër krimit të organizuar dhe gjetjen e formave që lehtësojnë bashkëpunimin dhe hetimet e përbashkëta.

Sipas autoriteteve të prokurorisë bashkëpunimi ndërkombëtar për hetimin e përbashkët të krimit të organizuar shihet si nevojë globale dhe jo vetëm rajonale.

Sipas njoftimit të prokurorisë, temë e rëndësishme e këtij takimi mësohet të jetë edhe bashkëpunimi i institucioneve të drejtësisë sa i përket sekuestrimit të aseteve kriminale.

Në ditët në vijim nga Prokurorët e Përgjithshëm do të diskutohen çështje të tilla të lidhura me krimin e organizuar, trafikimin e qenieve njerëzore, ndihmën e ndërsjellë në fushën penale si dhe arrestimin e personave që i fshihen drejtësisë.

Takimin e ka përshëndetur Ministri i Drejtësisë i Holandës, Ernest Hirsch Ballin, Prokurori i Përgjithshëm holandez Harm Brouwer, Kryetari i Shoqatës Ndërkombëtarë të Prokurorëve, François Falleti.

mit/NOA

KOMENTE