Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
OKB, Serbia ndryshon rezolutën për Kosovën
English

OKB, Serbia ndryshon rezolutën për Kosovën

Nju Jork, 8 shtator, NOA – Si rezultat i marrëveshjes së djeshme të presidentit serb, Boris Tadiç dhe kryediplomates së Bashkimit Evropian, Ketrin Eshton, Serbia ka arritur qw ta ndryshojw projekt-rezolutën për Kosovën, paraqitur Kuvendit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara.

E ndryshuar sipas kushteve tw vwna nga Bashkimin Evropian, rezoluta ka hequr brenda tekstit tw saj thirrjen që përmes dialogut të zgjidhen të gjitha "çështjet e hapura".

Sikundwr, në tekstin e ri është shtuar fjalia se Asambleja e Përgjithshme e OKB-së e "përshëndet gatishmërinë e Bashkimit Evropian për ta lehtësuar procesin e dialogut ndërmjet palëve".

"Procesi i dialogut do të ishte faktor i paqes, stabilitetit dhe sigurisë në rajon. Ky dialog do të kishte për qëllim përparimin e bashkëpunimit, të realizojë progres në rrugën drejt Bashkimit Evropian dhe ta përmirësojë jetën e njerëzve", thuhet nw kwtw rezolutw.

Nga ana e tij, presidenti serb Boris Tadiç tha se rezoluta e përbashkët e Serbisë dhe BE-së do të mundësojë dialog për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, e cila do të konfirmohet në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. n.e/NOA

KOMENTE