Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ekuadori përfshihet nga trazirat
English

Ekuadori përfshihet nga trazirat

Ekuador, 1 Tetor, NOA – Në shtetin afrikan të Ekuadorit kanë nisur protestat pasi ushtria ekuadoriane ka shkëmbyer zjarr me policët rebelë në një spital ku presidenti Rafael Correra kishte shkuar për mjekim.

Ky i fundit është konfrontuar me demonstruesit, të cilët kanë hedhur ndaj tij gaz lotsjellës e ka mundur të shpëtojë vetëm falë ushtarëve, të cilët e shoqëruan jashtë spitalit pas përplasjes me armë dhe e larguan nga skena.

Correra po takohej me protestuesit jashtë barakave të policisë në Quito kur disa prej protestuesve filluan ta shtynin atë, ndërsa një bombë me gaz lotsjellës u hodh mbi turmë dhe ra në afërsi të presidentit.

Presidenti i ka akuzuar më pas këta protestues për grusht shteti dhe ka pohuar me gojën e tij se policë rebelë po mundoheshin të hynin me forcë përmes çatisë në dhomën e tij në spital.

Gjithçka është krijuar pasi shkurtimet e buxhetit të shtetit, të cilat mbështeten nga presidenti i vendit, ku mes tyre parashikohen ulje rrogash dhe pensionesh etj, kanë shkaktuar zemëratën e popullatës.

n.e/NOA

KOMENTE