Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
“Lindje, Perëndim, Lindje”, në garën e Çmimeve Oskar
English

“Lindje, Perëndim, Lindje”, në garën e Çmimeve Oskar

Tiranë, 1 Tetor, NOA/ Milena Selimi - Filmi i regjisorit Gjergj Xhuvani është përzgjedhur të jetë në në garën e Çmimeve Oskar.

Historia e çiklistëve të cilët vendosën të kthehen në atdhe në kohen kur Shqipëria komuniste po rrëzonte sistemin e saj diktatorial, është pelikula që do të përfaqësojë filmin shqip në garën e çmimeve Oskar.

"Lindje, Perëndim, Lindje" i Gjergj Xhuvanit, është përzgjedhur nga bordi i qendrës se filmit, për t’u bërë pjesë e konkurrimit në kandidimet për filmin më të mirë të huaj. Sipas Artan Minarollit, u zgjodh mes tij dhe "Muajit të Mjaltit" të regjisorit, Goran Paskaljeviç.

Në këtë seksion të çmimeve Oskar marrin pjesë rreth 70 filma nga e gjithë bota, ku më pas përzgjidhen vetëm 20, e nga këta dalin pesë të nominuarit kryesorë. Një vit më parë, filmi shqip provoi të konkurronte me "Gjallë" të Artan Minarolli, i cili arriti deri tek përzgjedhja e 20-ës.

m.s/n.e/NOA

KOMENTE