Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Shpëton nga ekzekutimi se skadon afati i ilaçit vdekjeprurës
English

Shpëton nga ekzekutimi se skadon afati i ilaçit vdekjeprurës

SHBA, 1 Tetor 2010 NOA - Albert GreenwoodBrown ishte dënuar me vdekje dhe do të pësonte një injektim jetësor nëqelinë e San Quentin, në Kalifornia. Ky ekzekutim më pas është anuluar dhekjo për arsye se doza e fundit e Pentotal, e përdorur për të çuar të dënuaritnë vdekje klinike, i kishte skaduar afati.

Për të rikuperuar atë do të duhet të paktënnjë pritje deri në 2011. Brown do të ishte personi i parë në Kaliforni që do tëekzekutohej pas pesë vitesh.

Këtë vdekje të shmangur përveç Brown, e panëdhe 708 persona të burgosur në Kalifornia dhe 17 të tjerë të dënuar meinjeksion, por të shpërndarë në Virginia, Kentucky dhe Oklahoma.

Debatet qëndrojnë akoma të ndezura dhe kjo përarsyen e vetme pasi asnjë dënim tjetër që çon në vdekje nuk shihet si “etik”nga ligji krahasuar me injeksionin. r.b/NOA

KOMENTE