Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Turku: Marrëveshja e Shkupit, raport bilaterale për trashëgiminë kulturore
English

Turku: Marrëveshja e Shkupit, raport bilaterale për trashëgiminë kulturore

Tiranë, 01 Tetor, NOA – Zv/ministrja eTurizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Suzana Turku mori pjesë në konferencënministeriale “Vlera sociale e trashëgimisë kulturore në Evropë”, të organizuar nga ministria e Kulturës e Maqedonisë në Shkup gjatë periudhës së datave 24-25 shtator 2010.

Në këtë konferencë, Shqipëria paraqiti arritjet e saj në fushën e trashëgimisëkulturore, në mënyrë të veçantë projektin për rehabilitimin e muzeutarkeologjik të Apolonisë në bashkëpunim me UNDP-UNESCO si dhe projektin, i cilipritet të fillojë në pazarin e Korçës në bashkëpunim me delegacionin e BashkimitEuropian në Tiranë.

Ndërkaq, gjatë ditëve të konferencës, shtetet pjesëmarrëse në bashkëpunim edheme Këshillin e Europës, diskutuan dhe miratuan marrëveshjen e Shkupit, njëdokument prioritetesh në fushën e trashëgimisë, i cili do të shërbejë si njëmekanizëm i forcimit të bashkëpunimit rajonal në fushën e trashëgimisëkulturore.

n.e/NOA

KOMENTE