Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
PDU takim me kongresmenin Mike Kirk, i dorëzon dosjen e çështjes çame
English

PDU takim me kongresmenin Mike Kirk, i dorëzon dosjen e çështjes çame

Washington, 5 tetor, NOA - Deputetët Idrizi dhe Tahiri u takuan sot në Çikago me kongresmenin Mike Kirk, i cili njihet si një mik i mirë i shqiptarëve dhe i Shqipërisë dhe i dorëzuan atij dosjen me materialet për çështjen çame e i sqaruan gjithë aktivitetin e PDU në lidhje me këtë çështje.

Si një njohës i mirë i situatës politike të Ballkanit, ai diskutoi me Idrizin për situatën sot në Ballkan dhe të dy ranë dakord se pavarësia e Kosovës është një histori e mbyllur dhe e pandryshueshme dhe se të drejtat e shqiptarëve në Maqedoni, me zbatimin e plotë të Marrëveshjes së Ohrit, në Luginën e Preshevës dhe në Mal të Zi duhet të respektohen në çdo rast.

Më pas dy bashkëbiseduesit rrahën mendimet mbi çështjen e fundit të pazgjidhur të Ballkanit, atë të Çamërisë. Në materialet e dorëzuara nga kryetari i PDU-së, Idrizi ishin një sërë dokumentesh ligjorë që faktojnë kërkesat e PDU dhe të gjithë komunitetit çam të Shqipërisë.

Në fund, Idrizi e ftoi kongresmenin Kirk të vinte në një vizitë zyrtare në Shqipëri, ftesë e cila u prit me shumë kënaqësi.

Të pranishëm ishin përfaqësuesit e të gjitha shoqatave dhe komuniteteve shqipfolëse nga Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe Shqipëria.

Deputetët Idrizi dhe Tahiri pasi parashtruan punën 1-vjetore të PDU për promovimin dhe zgjidhjen e çështjes kombëtare shqiptare i folën të pranishmeve për planin dhe objektivat konkrete që PDU ka.

Në takim, u ra dakord për mbledhje të herë pas hershme dhe përgatitjen e një axhende të përbashkët me të gjithë diasporën dhe përfaqësuesit e tyre të të gjitha qyteteve dhe komuniteteve që për herë të parë të flasim të gjithë në një zë dhe të koordinuar për këtë çështje.

mit/NOA
KOMENTE