Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Akuzat për kontrabandë, Prokuroria nis hetimet: Prifti ka dijeni, të japë shpjegime
English

Akuzat për kontrabandë, Prokuroria nis hetimet: Prifti ka dijeni, të japë shpjegime

Tiranë, 13 tetor, NOA – Prokuroria e Tiranës dhe njësia Task Forcë kundër krimit ekonomik kanë nisur hetimet për kontrabandë nafte mbi akuzat e lëshuara nga ish ministri i Ekonomisë, Dritan Prifti kundër zëvendësdrejtorit të Policisë së Shtetit, Agron Kuliçi.

Burime nga prokuria thanë se organi i akuzës po nis hetimin e çështjes për veprën penale të shpërdorimit të detyrës dhe kontarbandës së naftës nga zyrtari i policisë, parashikuar nga nenet 248 dhe 174.

Ndër veprimet e para të Task Forcës mësohet se do të jetë thirrja në prokurori e deputetit Dritan Prifti.

Sipas prokurorisë Prifti ka dijeni për rrethanat e çështjes së hetimit, ndaj duhet të japë shpjegime në cilësinë e personit që ka dijeni.

Prokuroria e Përgjithshme, në këtë kontekst hetimor rikujton edhe një herë se vlerëson dhe se është gjithmonë e vëmendshme ndaj akuzave për korrupsion apo për shpërdorim detyre, të cilat zbulohen në faqet e medias si dhe nga qytetarë të thjeshtë apo të veshur me pushtet politik, sikundër ishte edhe rasti i ish ministrit Dritan Prifti.

Prokuroria e Përgjithshme dhe Prokuroritë Gjyqësore në rrethe, bën me dije se mirëpret çdo informacion të vlefshëm që i shërben luftës kundër këtyre fenomeneve.

Hetimi i Prokurorisë vjen pas deklaratave të ish ministrit të Ekonomisë, Dritan Prifti i cili ka akuzuar publikisht zëvendësdrejtorin e Policisë së Shtetit, Agron Kuliçi se është i përfshirë në kontrabandën e naftës virxhin.

mit/NOA
KOMENTE