Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Pasuritë e gjyqtarëve kalojnë “në sitë”, tani do denoncohen edhe me telefon publik
English

Pasuritë e gjyqtarëve kalojnë “në sitë”, tani do denoncohen edhe me telefon publik

Tiranë, 13 tetor, NOA – Pasuritë e gjyqtarëve shqiptare tani e tutje do të vendosen “në sitë”, duke kaluar në një hetim të plotë dhe duke inspektuar, autoritetet përkatëse synojnë gjetjen e atyre aseteve që ata i kanë në mënyrë të paligjshme.

Ky proces hetimi mësohet se do të ndërmerret nga Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive, autoritetet drejtuese të të cilit kanë deklaruar se do të nisin së shpejti hetimet edhe për pasuritë e gjyqtarëve, si dhe për konfliktin e interesit.

Për këtë arsye, është publikuar edhe një numër telefoni (0800 9999) ku mund të denoncohen të gjitha rastet korruptive të gjyqtarëve, nga ana e qytetarëve.

Mësohet se ky inspektim është mbështetur edhe nga Këshilli i Lartë i Drejtësisë, i cili vlerëson se denoncimi i pasurive të paligjshme të vëna nga përfaqësuesit e sistemit të drejtësisë në vend, është një akt shumë i drejtë dhe qytetar.

Inspektimi ndaj pasurive të gjyqtarëve do të ndërmerret kryesisht për hetimin e atyre që ata kanë fshehur dhe priten raste konkrete të identifikimit të pasurive të paligjshme

prej tyre.

n.e/NOA

KOMENTE