Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Përqafojnë të parin presidentin, dalin në dritë minatorët kilianë të ngujuar
English

Përqafojnë të parin presidentin, dalin në dritë minatorët kilianë të ngujuar

Santiago, 13 tetor, NOA – Kanë mundur ta shohin vetëm sot në mëngjes dritën e diellit pas dy muajsh ngujimi poshtë tokës, nën gërmadhat e minierës që i zuri brenda gjatë një shembje.

Fjala është për 4 minatorët e parë kilianë, nga 33 të tillë, të cilët kanë dalë sot në dritën e diellit, ndërsa po vazhdon operacioni për nxjerrjen e të tjerëve që mbetën të bllokuar më shumë se gjysmë kilometri nën tokë më shumë se dy muaj më parë.

Minatori 31-vjeçar Florenco Avalos, ishte i pari që u nxor në sipërfaqe, pak pas mesnatës dhe i mbronte sytë me syza të errëta nga kamerat televizive pasi qëndroi për 10 javë në errësirë.

Avalos sa ka dalë, ka përqafuar presidentin e Kilit, Sebastian Pinera.

Duhen të paktën 15 minuta që kapsula të ngrihet në sipërfaqe nga thellësia 622 metra me një nga minatorët brenda, ndërsa i gjithë operacioni i shpëtimit pritet të zgjatë deri në dy ditë.

n.e/NOA

KOMENTE