English

Urgjent - Djegia e flamurit shqiptar, reagon MPJ Shqiptare

Tiranë, 13 Tetor 2010 NOA – Ka ardhur më në fund edhe reagimi i Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë që dënon ashpër djegien e flamurit kuqezi shqiptar në Itali.

Ralf Gjoni, Drejtor i Përgjithshëm i Komunikimit dhe Zëdhënës i Ministrisë së Jashtme pohoi këtë qëndrim zyrtar për agjencinë NOA:

“Djegia e flamurit shqiptar në Itali, patjetër që përbën një akt të pakëndshëm për të gjithë, si për shqiptarët, italianët dhe po ashtu edhe për vetë serbët”.

Në vijim z. Gjoni tha: “Por mendoj se kemi të bëjmë me një grup të izoluar huliganësh dhe jo me një qëndrim institucionesh”.

“Për këtë arsye, - vijoi Gjoni, - nuk ka pasur qëndrim zyrtar deri në këtë moment nga MPJ”.

Gjoni theksoi se “këto akte vandalizmi në stadiume, u përkasin çështjeve të rendit publik të vendit ku ndodhin” dhe shtoi se “u takon autoriteteve italiane ta trajtojnë ngjarjen në fjalë sipas legjislacionit në fuqi”.

e.r/NOA

>> Proteste antiserbe në Tiranë

>> Serbët, ose një histori histerie

>> Kapet ultrasi që dogji flamurin

>> Ndeshja ku u dogj flamuri ynë

>> Sharje pa fund tek ambasada

Video: Si u dogj Flamuri Shqiptar {youtube}mJSBy_9Qj84{/youtube}

KOMENTE