Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Akuzohet sërish Facebook: Privon privatësinë e klientëve
English

Akuzohet sërish Facebook: Privon privatësinë e klientëve

Uashington, 19 tetor, NOA – Sulmohet përsëri Facebook, një nga rrjetet më të popullarizuara shoqërore në botë.

Pavarësisht nga premtimet e përsëritura të gjigantit të krijuar nga Marc Zuckenberg, ai ende nuk ka respektuar plotësisht jetën private të përdoruesve të tij, shkruan “Uall Street Journal”.

Sipas të përditshmes së Nju Jorkut, disa aplikacione, shumë prej të cilave janë lojëra shumë të njohura, kanë dhënë informata në lidhje me identitetin e përdoruesit: zbulimin e emrave të tyre, dhe në disa raste edhe ato të miqve të tyre.

Personat e prekur bëhet me dijeni se do të jenë me dhjetëra miliona, duke përfshirë edhe përdoruesit të cilët kanë kërkuar maksimumin e intimitetit në rrjetet shoqërore dhe do të ishte teorikisht e pamundur për ta gjetur atë.

Sipas aktakuzës, në lojëra të njohura si Zynga si Farmville, Texas Holdem Poker dhe FrontierVille, ju mund të dalloni identitetin e përdoruesit me një kërkim të thjeshtë në internet.

Nuk dihet se sa kohë ka që ka një krisje të sigurisë, por një zëdhënës i Facebook siguroi se do të punojnë për ta frenuar atë duke futur një teknologji të re.

"Ne kemi iniciuar veprim të menjëhershëm për të çaktivizuar të gjitha aplikacionet që shkelin rregullat tona", tha zëdhënësi i Facebook.

Disa nga lojërat e krijuar nga LOLapps, kishin një total prej rreth 150 milionë përdoruesish dhe ato u bllokuan në fundjavë.

n.e/NOA

KOMENTE