Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Platini: Sporti shqiptar? Nuk ka probleme
English

Platini: Sporti shqiptar? Nuk ka probleme

Tiranë, 19 Tetor, NOA - Në përkujtim të 80-vjetorit të daljes së Dekretit Mbretëror që themeloi Federatën Shqiptare të Sporteve, nga a cila buron dhe Federata Shqiptare e Futbollit, vizitoi sot Shqipërinë vetë presidenti i UEFA-s, Michel Platini.

Duke qenë pjesë e FIFA-s që në vitin 1932, Shqipëria është ndër vendet anëtare më të vjetra të këtij organizmi të rëndësishëm siç u bë më pas ndër vendet themeluese të UEFA-s.

Gjatë takimit të tij me ministrin e Sporteve, Ferdinand Xhaferaj, Platini nuk la pa përmendur ndryshimin e legjislacionit nga ku e mbështesin gjithmonë FSHF, por pa u përzierë në çështjet që i takojnë Shqipërisë.

Ai cilësoi se UEFA është gjithmonë e gatshme të ndihmojë FSHF-në dhe ministrinë e Sporteve për të gjetur të gjithë elementët e mundshëm ku mund të ofrojnë mbështetje.

“Gjërat duken mirë, - tha ai, - dhe besoj se po shkojnë mirë. Gjithmonë kam pasur mbështetjen e Shqipërisë në politikat evropiane”.

Ndërsa Xhaferraj nga ana e tij, vuri në dukje vizitën e Michel Platini për të dytën herë në Shqipëri brenda tre viteve dhe u shpreh se Platini ndodhej në Shqipëri në një ditë të veçantë e të shenjtë siç është Lumturimi i Nënë Terezës.

“Si ministër i TKRS, - tha ai, - shpreh gëzimin dhe mirënjohjen për dimensionin që Platini i ka dhënë UEFA-s në të gjitha drejtimet. Fakti që në tre vite vini dy herë në Shqipëri tregon që UEFA është një monopol i vlerave të humanizmit dhe sjelljes së popujve e kulturave më afër njëra-tjetrës”.

Në fund, ministri Xhaferraj u shpreh se që nga dita e tij në detyrë i gjithë stafi i sportit në MTKRS dhe vetë ai ka angazhimin që të përcjellë mesazhin që ministria nuk është për të kontrolluar apo ndërhyrë, por vetëm për të lehtësuar procedurat e Federatave Sportive në vend.

“Gjithmonë i qëndrojmë mendimit, - cilësoi ai, - që financimi është i rëndësishëm për zhvillimin e sportit por nuk janë gjithçka”.

n.e/NOA

KOMENTE