Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Psikologët: Pas çdo ngjyre, një personalitet. Ju cilës i përkisni?
English

Psikologët: Pas çdo ngjyre, një personalitet. Ju cilës i përkisni?

Romë, 19 tetor, NOA – Ngjyra dhe personaliteti i një njeriu janë fort të lidhura me ngjyrat. Ja shpjegimi konkret për secilën ngjyrë, nga e kuqja në të bardhë, për të zbuluar kuptimin e secilës dhe lidhjen me personalitetin tuaj.

E KUQE - Nëse e kuqja është ngjyra juaj, fshihni një temperament pasionant dhe nganjëherë pak agresiv, sikundër keni tendencë për të dominuar mbi të tjerët dhe jeni të guximshëm, spontan dhe të sigurt.

Për më tepër, alkimia e kuqe është simbol i diellit dhe njeriut të luftës, e cila është përdorur nga luftëtarët e lashtë për t'i mbrojtur ata nga zjarri, por është gjithashtu ngjyrë e lidhura me mbijetesën. Jashtëzakonisht terapeutike, pasi përmirëson qarkullimin periferik, stimulon trupin dhe rrit presionin e gjakut, ngjyra e kuqe vishet nga njerëz me tipare lideri, sepse janë një simbol i pasurisë dhe pushtetit.Nëse ju vendosni të joshni, e kuqja ju bën më të hapur, të dashur, plot pasion, adrenalinë dhe rrit euforinë e përgjithshme.

PORTOKALLI – Eshtë një ngjyrë e energjisë dhe vitalitetit dhe simbolizon diellin në rritje dhe në kulturën japoneze e kineze, portokallia është e lidhur edhe me dashurinë për gëzimin e jetën, kështu që është e përshtatshme edhe si një antidepresiv, duke ju bërë përgjithësisht më të fuqizuar dhe stimulues. Në qoftë se ju e zgjidhni atë dhe e veshni atë, tregon se ju jeni krijues, i lumtur, të vendosur dhe jeni në gjendje të arrini sukses. Ashtu si të gjitha ngjyrat e ndritshme të një humori të mirë janë ngjitëse.

E VERDHA - Nëse ju pëlqen e verdha jeni në gjendje ta gëzoni jetën, dashurinë dhe të ndiheni mirë në lidhje me veten, kjo ngjyrë është në fakt e lidhur me ndjenjën e identitetit dhe aftësisë për të bashkëvepruar me të tjerët. Tregon se jeni të fortë dhe besnikë, por edhe dëshirën për ndryshim, dëshira për të takuar gjëra të reja. Ai përfaqëson dritën e diellit dhe rritjes ekonomike dhe stimulon vëmendje ndaj mësimit, rrit forcën e muskujve dhe energjinë.

E GJELBRA - Ngjyra e natyrës dhe e bilancit të energjisë: zbutëse, freskuese, ndihmon për të qenë të qetë dhe reflektuar, por, më e rëndësishmja është që të çon sigurinë, stabilitetin dhe rezistencën emocionale në fytyrën e fatkeqësisë. Për budistët, e gjelbra përfaqëson jetën dhe është konsideruar si një ndjesi detoksifikimi.

E KALTRA - Ngjyrë që simbolizon harmoninë e vërtetë, këmbënguljen dhe intelektin dhe është një ngjyrë e ftohtë që ndihmon të sjellë relaksim të thellë dhe një përqendrim të fortë mendor. Për fuqinë e saj qetësuese është e dobishme në rastin e stresit, nervozizmit, ankthit, pagjumësisë. Nëse ju pëlqen dhe e vishni atë shpesh, ju jeni një rezervuar dhe i matur, por gjithmonë i vëmendshëm ndaj stimujve dhe njerëzit rreth jush, ju doni të qëndroni mënjanë në situata kaotike, dhe vendosni të mos përpiqeni shumë për angazhimin tuaj në punë dhe në jetë. Jeni të urtë dhe të mençurit, ju mund të jeni edhe një mik i mirë dhe një pikë referimi për të gjithë.

KAFJA - Kafja është ngjyra e tokës dhe drurit, kështu që është e lidhur me qëndrueshmërinë, forcën dhe situatën e stabilitetin emocional. Në qoftë se ju e zgjidhni, tregon se jeni të fortë dhe ambiciozë, ju pëlqen të jeni të kultivuar dhe të mbani lidhjet shumë të fortë me familjen dhe traditat e së kaluarës.

E ZEZA - Përfaqëson pavlefshmërinë, errësirën, dhimbjen, anulimin e çdo emocioni, dhe në përfundim, nuk ka asgjë më shumë se një ngjyrë e zezë të jetë është e lidhur me fuqinë e vështirë dhe solemne dhe autoritetin. Rekomanduar në rastin e trishtimit dhe depresionit, për shkak se ajo mund të ndikojë në disponimin tuaj, gjithmonë i jep një atmosferë të mistershme dhe të thellë, situatave dhe juve vetë. Ju mund ta kombinoni atë me nuanca të tjera për t’i forcuar ato dhe t'i bëni që të duken sa më të forta, ose ju mund ta vishni atë vetëm, në të gjithë elegancën e saj, pavarësisht nga ngjyrat e tjera.

E BARDHA - Përfaqëson pastërtinë dhe pafajësinë e freskinë, qartëson mendjen tuaj dhe promovon të menduarit. E bardha mishëron të gjitha ngjyrat dhe kjo është përdorur simbolikisht të shoqërojë fazat e ndryshme të jetës, për shembull, është ngjyra e martesës. Së bashku me të zezën, përfaqëson dyfishimin, të mirën dhe të keqen, dhe si e zeza është e mirë për të gjithë, flokëverdhë dhe të kuqe në vendin e parë.

n.e/NOA

KOMENTE