English

E diel e ngrohtë dhe me diell, parashikimi i motit për nesër nga NOA dhe Meteoalb

Tiranë, 23 tetor, NOA - Ne kushtet e stabilitetit atmosferik do te jemi edhe mengjesin e se dieles. Moti i kthjellet do te dominoje ne bregdet dhe zonen e ulet ndersa zonat malore do te karakterizohen nga alternime kthjellimesh dhe vranesirash. Duke ju afruar oreve te mesdites do te kemi kalime vranesirash ne te gjithe vendin.

Më poshtë gjeni parashikimin e detajuar të motit dhe temperaturat për Shqipërinë dhe pjesën tjetër të Evropës, ofruar nga agjencia NOA dhe Shërbimi Metereologjik MeteoAlb:

Shqipëria

Pjesa e dyte e dites do të kete shtim te vranesirave ne te gjithe territorin shqiptar ku me te dendura do te jene ne zonat jugore-juglindore. Ne mbremje dhe gjate nates vranesirat do te shtohen dukshem duke bere qe ne mengjesin e se henen te gjenerohen shira ne te gjithe vendin. Era do të fryjë te fryjë mesatare ne toke dhe ne det me shpejtësi deri në 30 km/h nga drejtimi Juglindor dhe për pasojë deti do të kete dallge deri ne 3 ballë. Temperaturat e mëngjesit do të pësojnë nje rritje te lehte ne vlerat e mengjesit por mesdita do te ruaje serish vlera konstante te temperaturave ne vend.

Europa

Pjesa me e madhe e kontinentit europian do te dominohet nga moti i kthjellet dhe vranesira te lehta por temperaturat do te pesojne renie te ndjeshme simomos ne qender te kontinentit. Gadishulli i Skandinavise do te mbetet me temperatura te ulta dhe reshje debore. Po ashtu me kushte atmosferike te paqendrueshme do te jene Ishujt Britanike dhe nje pjese e Verilindjes se kontinentit ku vranesirat dhe shirat do te jene prezente gjate gjithe dites se sotme. Ndersa gadishulli i Ballkanit do te jete me kthjellime dhe temperaturat do te bien ndjeshem.

Ngjarje ekstreme në Europë Neser:

Gadishulli i Ballkanit alarmon temperatura te uleta;

Ishujt britanike rrezikohen nga shira te dendur dhe rrufe;

Europa qendrore alarmon renie te ndjeshme te temperaturave;

Vendet nordike rrezikohen nga era e forte dhe ngrica.

n.e/NOA

KOMENTE