Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Haxhinasto-Titov: Bashkëpunim në sektorët e energjisë, turizmit e tregtisë
English

Haxhinasto-Titov: Bashkëpunim në sektorët e energjisë, turizmit e tregtisë

Tiranë, 23 tetor, NOA - Ministri i Punëve të Jashtme Edmond Haxhinasto priti sot Zëvendësministrin e Jashtëm të Federatës Ruse, Vladimir Titov.

Haxhinasto dhe Titov pohuan vullnetin e ndërsjellë për t’i çuar marrëdhëniet shqiptaro-ruse në një nivel cilësisht të ri dhe shprehën gatishmërinë për t’i dhënë inpute konkrete të reja këtij zhvillimi.

Në këtë kontekst, Ministri i Jashtëm shqiptar u shpreh se do të punohet për përfundimin dhe më pas nënshkrimin e Traktatit të Miqësisë dhe Bashkëpunimit mes Republikës së Shqipërisë dhe Federatës Ruse.

Në takim u ra dakord për mbledhjen sa më shpejt të Komisionit Ndërqeveritar për Bashkëpunimin Ekonomik, i cili do të identifikojë fushat konkrete të bashkëpunimit në sektorët e energjisë, turizmit, tregtisë etj.

Lidhur me bashkëpunimin në kuadrin e organizatave ndërkombëtare, Ministri Haxhinasto tha se si Shqipëria, ashtu edhe Rusia kanë objektiva të përbashkëta lidhur me sigurinë dhe paqen kudo në botë.

Në këtë kuadër, ai u shpreh se pala shqiptare mirëpret bashkëpunimin në kuadrin e Këshillit NATO-Rusi.

Sa i përket çështjeve në rajon, dy palët ndanë të njëjtin mendim mbi rëndësinë e forcimit të paqes dhe stabilitetit në Ballkanin Perëndimor.

Ministri Haxhinasto ritheksoi se politika e Shqipërisë kontribuon për paqen dhe integrimin e gjithë rajonit në Bashkimin Europian, ndërsa njohja e realitetit në Kosovë ndihmon në përshpejtimin e integrimit sa më të shpejtë të të gjitha vendeve drejt BE-së. Zëvendësministri rus Titov e falenderoi ministrin Haxhinasto dhe i përcolli ftesën e homologut Lavrov për të vizituar Moskën, ftesë të cilën Ministri Haxhinasto e pranoi me kënaqësi.

mit/NOA
KOMENTE