English

Kohë e bukur edhe sot, parashikimi i motit nga NOA dhe Meteoalb

Tiranë, 23 tetor, NOA - Qe ne oret e para te mengjesit te sotem, i gjithe territori shqiptar do te jete me mot te kthjellet duke ju afruar oreve te mesdites do te kemi kalime te vranesirave te lehta neper territtor ku me te dukshme do te jene ne zonat malore pergjate kufirit lindor.

Më poshtë gjeni parashikimin e detajuar të motit dhe temperaturat për Shqipërinë dhe pjesën tjetër të Evropës, ofruar nga agjencia NOA dhe Shërbimi Metereologjik MeteoAlb:

Shqipëria

Ne kushte e motit te kthjellet do te jemi edhe gjate pasdites ne pjesen me te madhe te territorit nderkohe qe ne zonat malore here pas here do te kemi vranesira kalimtare. Te njejtat kushte atmosferike do te na shoqerojne gjate nates dhe deri mengjesin pasardhes.

Temperaturat e ajrit nuk do te pesojne ndryshime te dukshme ato do te qendrojne konstante ne te dy vlerat minimale dhe maksimale.

Era do të fryjë te fryjë e lehte dhe mesatare me shpejtësi 20 km/h nga drejtimi jugor- juglindor, ndersa deti do të kete dallgezim 2 ballë.

Europa

Europa Veriperendimore dhe ajo Verilindore do te dominohet nga vranesira dhe reshje debore te shoqeruar me stuhi te forta ere. Po ashtu me kushte te paqendrueshme atmosferike do te jene Ishujt britanike pasi vranesirat dhe shirat do te jene prezent gjate gjithe dites se shtune. Vranesirat dhe shirat ne pjesen e dyte te dites do te perfshijne edhe nje pjese te qendres se kontinetit por shirat do te jene me intensitet me te ulta. Ndersa e gjithe pjesa tjeter e Europes do te dominohet nga kthjellime por temperaturat do te jene te ulta.

Ngjarje ekstreme në Europë Neser:

Ballkani Verior rrezikohet nga temperatura ekstremisht te ulta;

Hungaria rrezikohet nga stuhi te forta ere dhe mjegull te dendur;

Finlanda rrezikohet nga stuhi te forta ere dhe reshje debore.

n.e/NOA

KOMENTE