Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Austria akordon 200 mijë Euro për programin “Një OKB” në Shqipëri
English

Austria akordon 200 mijë Euro për programin “Një OKB” në Shqipëri

Tiranë, 25 tetor, NOA - Qeveria e Austrisë do t’i akordojë qeverisë shqiptare 200 mijë euro nga Fondi i Koherencës së OKB-së, në kuadër të programit “Një OKB”.

Për këtë qëllim u nënshkrua sot një marrëveshje nga qeveria e Austrisë dhe Kombet e Bashkuara në praninë e Ministrit të Inovacionit dhe TIK, Genc Pollo dhe Valbona Kuko, Drejtoreshë e Departamentit të Strategjive dhe Koordinimit të Ndihmës së Huaj në Këshillin e Ministrave.

Ministri Pollo theksoi se “Jemi këtu për të nënshkruar vazhdimësine e një projekti shumë të suksesshëm dhe rikonfirmojmë angazhimin e qeverisë shqiptare në reformën “Një OKB”. Me nënshkrimin e kësaj marrëveshjeje me Austrinë do të doja të falenderoja qeverine austriake për gatishmërine dhe ndihmën e saj në kushtet e krizës ekonomike”, tha ministri i Inovacionit.

I pranishëm gjatë nënshkrimit të marrëveshjes ishte edhe ambasadori austriak në Shqipëri, Florian Raunig, i cili nënvizoi se “Ne jemi shumë krenarë që kontribuojmë për këtë nismë pilote, e cila po shkon shumë mirë, ja perse qeveria e Austrisë ka kontribuar dhe po kontribuon për herë të tretë me 200 mijë euro”, sqaroi Raunig.

Ndërsa koordinatorja e Përhershme e OKB-së në Tiranë, Zineb Touimi-Benjelloun, tha se “Dje ishte një ditë e veçantë për ne që shënoi 65-vjetorin e themelimit të Kombeve të Bashkuara dhe nesër Austria do të festoje ditën e saj kombëtare, kështu që sot është një ditë e përsosur për të festuar partneritetin tonë”.

Sipas saj falë Austrisë dhe donatorëve të tjerë, për herë të parë sigurohen fonde të parashikuara të agjencive të OKB-së, një tendencë që zonja Touimi-Benjelloun e sheh drejt rritjes.

Fondi i Koherencës së OKB-së kontribuon për të rritur lidershipin e Qeverisë së Shqipërisë në shpërndarjen e fondeve për zhvillim dhe ka për qëllim të sigurojë fonde të parashikuara.

Qeveria austriake, e cila ka kontribuar deri tani me një financim total prej 650 mijë Eurosh, është një nga donatorët kyç të Fondit të Koherencës së OKB-së.

Programi “Një OKB” gjithashtu ka përfituar nga mbështetja e Komisionit Europian, Spanjës, Zvicrës, Suedisë, Norvegjisë dhe Hollandës.

Kombet e Bashkuara, në partneritet të ngushtë me Qeverinë, kanë punuar duke bashkuar ekspertizën e 14 agjencive të OKB-së për të rritur impaktin dhe cilësinë e shërbimeve dhe për të ndihmuar vendin në arritjen e Objektivave të Zhvillimit të Mijëvjecarit dhe në integrimin në Bashkimin Europian.

mit/NOA
KOMENTE