Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Një zezak, zgjidhet kryetar bashkie në Slloveni
English

Një zezak, zgjidhet kryetar bashkie në Slloveni

Ljubjana, 25 tetor, NOA – Do të mbërrinte në Slloveni gjatë viteve ’80 për të studiuar mjekësi, që kur ajo ishte pjesë e ish-Federatës ish-Jugosllave, e më pas do të mbetej aty, për të arritur kjo ditë kur ai do të bëhej edhe kryetar i një bashkie në këtë qytet.

Fjala është për mjekun nga Gana, Peter Bossman, kryetar i degës së socialdemokratëve të qytetit bregdetar Piran, i cili ka arritur që me votat e siguruara dje, të bëhet edhe kryetar i kësaj komune sllovene.

Peter Bosman është 54 vjeçar, i martuar me një mjeke kroate dhe ka dy fëmijë. Në Slloveni për të studiuar mjekësinë, ai kishte ardhur në fillim të viteve 1980, kur ajo ende ishte pjesë e ish-Jugosllavisë, ndërkohë që ai vetë është nga Gana e Afrikës.

n.e/NOA

KOMENTE