Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Bode: Do rriten sërish pagat dhe pensionet
English

Bode: Do rriten sërish pagat dhe pensionet

Tiranë, 3 nëntor, NOA Update – “Do të kemi një rritje të investimeve publike, për të mbështetur projektin e madh të infrastrukturës kombëtare dhe në varësi të ecurisë ekonomike, për vitin e ardhshëm qeveria do të parashikojë edhe rritje të re të pagave dhe pensioneve”.

Kështu u shpreh në fjalën e tij ministri i Financave, Ridvan Bode, në konferencën e përbashkët për shtyp me guvernatorin Fullani dhe shefin e FMN-së, Gervin Bell, i cili mbylli misionin e radhës së Fondit Monetar Ndërkombëtar, mbi vlerësimin e situatës makro-ekonomike aktuale në Shqipëri.

Bode ka sqaruar se Shqipëria është një vend social, i cili 1/3 e të ardhurave të buxhetit të saj e akordon për paga dhe pensione.

Sipas tij, janë për t’u vlerësuar arritjet e ekonomisë shqiptare, si edhe rikthimi i besimit të qytetarëve tek sistemi ynë bankar, çka referohet me një rritje prej 18 për qind të nivelit të depozitave.

n.e/NOA

KOMENTE