Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Dervishaj: Nënstacioni i Kasharit, investim i rëndësishëm
English

Dervishaj: Nënstacioni i Kasharit, investim i rëndësishëm

Tiranë, 3 nëntor, NOA – Zv/ministri i Ekonomisë Sokol Dervishaj, inspektoi sot punimet në nënstacionin e Kasharit, i cili po ndërtohet nga firma italiane “Ansaldo Trasmissione & Distribuzione S.p.A”.

Pasi pa nga afër punën e bërë deri tani, Dervishaj vlerësoi ndërtimin e nënstacionit të Kasharit si në ndër investimet më të rëndësishme në sistemin energjetik të vendit tonë.

Ai u shpreh se me ndërtimin e kësaj vepre energjetike do të marrë fund problemi i furnizimit me energji elektrike për kryeqytetin, por edhe për zonat përreth, si për zonën e Durrësit.

“Jemi këtu në nënstacionin e Kasharit, i cili përfaqëson një nga investimet më të rëndësishme në fushën e energjisë dhe të sistemit energjetik në vend. Jemi në një fazë afër përfundimit të punimeve. Ky nënstacion do të konsolidojë furnizimin me energji për zonën e Tiranës, por edhe për zonën e Durrësit, që përfaqëson aksion kryesor ekonomik të vendit. Këtu integrohen linjat 400 kv që vijnë nga Elbasani, por edhe linja e re që vjen nga Mali i Zi. Më pas bëhet shpërndarja e mëtejshme për konsumatorët në të gjithë rajonin që ju përmenda”, u shpreh Dervishaj.

Ai theksoi faktin se vlera e përgjithshme e ndërtimit të nënstacionit të Kasharit arrin në 35 milionë euro dhe sipas Dervishajt, investimi në fjalë do të jetë funksional brenda muajve të parë të vitit 2011.

n.e/NOA

KOMENTE